Hoppa till huvudinnehåll Sök Logga in Bli medlem

Bild: Skärmklipp från nyhetsbrevet

Årets första nyhetsbrev

Publicerad: 2025-04-23 17:15

Vi i styrelsen vill börja med att tacka alla som deltog i årets temadag. Det blev en väldigt lyckad dag och rekord i antal besökare, det var strax över 140 anmälda och från början till slut var det ca 120 deltagare som var anslutna. Heja oss AUDIONOMER!

Årets temadag

Temadagen fokuserade på framtiden för audionomyrket, och de stora utmaningar vi står inför, såsom behovet av delegering, mottagande av nyexaminerade audionomer, bortfall av erfarna kollegor och den växande patientgruppen. Det betonades att vi som yrkesgrupp behöver ta ansvar för att skapa en hållbar arbetsmiljö, säkerställa stöd för nyanställda och upprätthålla arbetsglädjen. 

Vidare underströks vikten av att stå upp för vår profession och att aktivt bidra till lösningar. Styrelsen påminde om att, även om arbetet sker på fritiden, är det omöjligt för en liten grupp att driva alla frågor på egen hand – vi behöver fler engagerade audionomer som vill vara med och göra skillnad. 

SRAT, Magnus Nordström, inledde dagen och talade om hur läget är i världen - från makro till mikro: det allvarliga världsläget vi är i, om hur otroligt viktig varje förtroendevald person är på sin arbetsplats. Att vi engagerar oss tillsammans för att göra vår vardag bättre är så viktigt för att driva arbetet framåt. Han pratade också om att ta makten inom professionen då det spelar en stor roll för audionomens utveckling. Han avslutade med att påtala vikten av preventiv arbete och att det är viktigt med kompetensförsörjning. Det är också viktigt att regionen som arbetsgivare måste arbeta på lönerna 

Därefter lyssnade vi på Anna Nyberg från Region Västmanland. Anna pratade om hur automatiserade audiometri fungerar i deras verksamhet. Hon förklarade för deltagarna vilka typer av automatiserade audiometrar som finns och vilken som används i Region Västmanland. Anna berättade för oss hur projektet inleddes i Region Västmanland och hur utvecklades. Hon delade med sig resultat från förstudie som gjordes med automatiserad audiometri. Vi lyssnade även hur automatiserade hörseltest blev en del av Region Västmanlands rutin vid intagande av patienterna till hörselmottagningen.  

Därefter berättade Erik Witte om AMTAS. Vi fick höra hur automatisering av hörseltest sker och säkerställning av tillförlitligheten av AMTAS. Denna kunskap bidrar till att audionomerna kan lita på automatiserade hörseltest. Deltagarna fick även lyssna på preliminära resultat från IHEAR studien som samlade data i 10 olika hörselmottagningar i hela Sverige. Erik har delat med oss även eventuella användningsområde av automatiserade hörseltester i en hörseltriageringscenter (HTC) exempel. Även om hörseltest är automatiserade krävs det audionomkompetens för att tolka mätningarna och bedöma tillförlitlighet av resultaten. Vi behövs fortfarande för att kunna höra patienternas subjektiva upplevelse eftersom vi vet att tonaudiometri säger inte allting om hörsel! 

På eftermiddag lyssnade vi Ulf Kalla som höll två intressanta föreläsningar. Han började sin föreläsning med Autorem. Även om REM inte är nytt inom audiologi används det tyvärr fortfarande för lite av audionomerna. Ulf lyfte upp igen varför är det viktig att utföra REM vid hörapparatanpassningar. Han förklarade för oss skillnader mellan REM och AutoREM. Autorem är en teknik som kan används vid anpassning av hörapparater med leverantörernas egen anpassningsmetod vilket i sin tur kan underlätta för audionomernas objektiv hörapparatsanpassning. Vi hoppas på att flera verksamheter väljer att använda evidensbaserade anpassningsmetoder i sin vardag.  

Ulf pratade om hur AI kan påverka vårt yrke i framtiden i sin andra föreläsning. Han förklarade vad AI är och i vilka hörselrelaterade område kan AI få plats. Så klart är det otroligt viktig att ha med våra etiska koder i vardagen även om vi använder AI mer och mer på mottagningarna.  

Audionomernas Årsmöte

Innan lunch var det dags för audionomernas årsmöte. Styrelsen presenterade verksamhetsberättelsen vilket ger en möjlighet för medlemmarna att få en inblick i styrelsens arbete och fokus framöver. Efter årsmötet så består den nya styrelsen av följande:   

Ordförande: Cecilia Laurell, Region Jönköping 

Vice ordförande: Malin Reinelöv, Region Skåne 

Ledamöter: Alev Pektas Sjöstrand, Region Stockholm, Rebecka Rådsäter, Region Jämtland/Härjedalen, Emma Reyes, Region Stockholm och Gullfrid Götberg, Region Gävleborg 

Styrelsen tackade av vår tidigare styrelseledamot Pia Svanstedt för hennes fantastiska arbete och engagemang. Vi påbörjar arbetet för det nya verksamhetsåret med 6 ledamöter, jättespännande.  

Valberedning

Vi vill även nämna att Shiva Lindahl är valberedare och hon har varit valberedare helt ensam väldigt länge. Även om hon gör det utmärkt, skulle hon behöva stöd i detta roliga arbete. Om du är intresserad av att arbeta tillsammans med henne i valberedningen och ta del av hennes erfarenheter, tveka inte att ta kontakt med Shiva via shiva.lindahl@skane.se!

Årets audionompris

Årets audionompris tilldelades Erik Nästesjö för hans bidrag till audionomkåren. 

Motivering är som lyder

“Erik har via sitt ambitiösa arbete med sin hemsida, hosaudionomen.com, hjälpt åtskilliga audionomer och andra professioner inom hörselvården, i sitt yrkesutövande. Eriks hemsida med pedagogiska broschyrer, foldrar och filmer har varit till mycket stor hjälp vid möten med patienter som är i behov att få mera information. Då hemsidan är så heltäckande och mångsidig och behandlar det mesta inom hörselområdet så finns det alltid någon information som är passande för varje tillfälle.  

Eriks omfattande material (med illustrerande bilder!) har även frekvent använts vid olika föredrag där kunskap om hörselnedsättning och hörselhjälpmedel förmedlats. Vi kan även intyga att det är många av våra patienter som besöker Eriks hemsida och tar del av materialet, och vi har vid många olika tillfällen hört deras uppskattning.  

Alla behöver vi hjälpas åt med att sprida kunskaperna kring hörsel och hörselrehabilitering och med fri tillgång till Eriks hemsida underlättas detta arbete väsentligt."

Nomineringen kom från Marie Öberg, Louise Werther audionom och doktorand samt personalen (audionomer, hjälpmedelstekniker, specialpedagoger, hörselpedagoger, kuratorer mfl.) på hörselvården Region Östergötland.

Vi tackar alla som deltog och ser fram emot fortsatt arbete för att stärka vår profession!

Samfattningsvis så kan man säga att även om tekniken går framåt, så behövs fortfarande audionomerna för att kunna uppfatta patienternas subjektiva upplevelse. Vi vet att mätningar inte säger allt och att tekniken inte kan ersätta det personliga mötet. 

Och med det tackar vi för oss och önskar att se våren slår ut i blom!     

Nyhet Medlemsinformation