TandhygienistTidningen 2.2016
Behov och krav på legitimerad yrkesutövare
Tandhygienistyrket har utvecklats under snart femtio år och Sverige är ett av de länder i världen där yrket har en tydlig och självklar plats i tandvården. Utveckling och förändring har varit och är en förutsättning för professioner inom hälso-och sjukvården och dessutom ett av de viktiga glädjeämnena i yrket.
Ledare nr 2.2016
En expertgrupp har enats om en förtydligande skrivning vad gäller behandlingsrekommendationen ”Indikationer för antibiotikaprofylax i tandvården” som utkom 2012.
Din Tandhygienist – förankrad kunskap i Helsingborg
Elena Mondini Friman och Ann-Charlotte Klang är egna företagare och ägare till praktiken Din Tandhygienist i Helsingborg. TandhygienistTidningen fick möjlighet att möta de båda entusiastiska kollegorna i deras mycket trivsamma mottagning, vackert belägen vid Norra Hamnen.
STHF har sedan många år välfungerande samarbetsavtal gällande ett antal produkter som har positiva dentala egenskaper för munhälsan
I aktuellt nummer kan du ta del av information om flertalet av dessa produkter.
En viktig dag om dentala erosioner
Upplägget för den föreläsning som refereras på TandhygienistTidningen nr 2.16 var tvärprofessionellt med en stark laguppställning bestående av utmärkta föreläsare inom odontologi, sociologi/psykoterapi och medicin.
Tandhygienist Anna-Carin Sehman såg en annons i TandhygienistTidningen från organisationen A Child’s Smile, det var början på hennes resa som volontärarbetare på Jamaica.